życie

Coraz bliżej święta w wersji slow…

W spokoju podziwiać rozkosznie wirujące płatki śniegu, wyobrażając sobie, że oto właśnie siedzimy w takiej wielkiej szklanej kuli ze sztucznym śniegiem, a ktoś z wielkich głośników raczy nas nokturnami Szopena. Przejść się po zasypanym lesie, wchodząc pod przykryte śniegiem niskie świerki, jak w dzieciństwie udając, że jest się pod prysznicem, gdy potrząsane drzewko strząsa na nas białą narzutę. Wróciwszy do domu z płonącymi od mrozu policzkami, podłożyć do kominka, zagotować mleko na gorącą czekoladę oraz wstawić do piekarnika jabłka z cynamonem, cierpliwie przy tym wybierając odpowiedni przepis na pierniki, które po południu w dużych ilościach, wśród śmiechów i nastrojowej muzyki będziemy wykrawać z pachnącego miodem i korzennymi przyprawami ciasta, a potem już polukrowanymi schowanymi do pięknych puszek, obdarowywać bliskich.

O prezentach również myślimy z czułością. A przede wszystkim o osobach, którym chcemy je podarować. Niech to będą drobiazgi, jak wykonana szkatułka, czy pomalowany przez nas kubek lub choćby zdjęcie w pięknej ramce, ale obdarowujmy z sympatii, a nie z obowiązku. A gdy nas stać na odrobinę fantazji, drobiazg włożony po kryjomu do torby , czy też oprawione zatrzymane w kadrze wspólne chwile mogą sprawić, że czyjeś serce przez moment będzie się ciepło uśmiechać.

Bo tak naprawdę w tym wszystkim liczy się to, że ktoś postarał się tylko dla nas, nawet, a może pomimo braku wielkich funduszy.

Po kiszoną kapustę i buraki przejdźmy się do osiedlowego sklepiku, gdzie natkniemy się na sąsiadkę, z którą dawno nie rozmawialiśmy i może okaże się, że ona robi śliczne ręczne ozdoby świąteczne i że nasze parę złotych podratuje jej grudniowy budżet. A gdy osiedlowemu pijaczkowi odmówisz pieniędzy mówiąc, że na wódkę nie dajesz, to okaże się, że on wcale nie na wódkę zbiera i że chętnie od Ciebie coś do jedzenia przyjmie.

Tak to pędząc z zawrotną szybkością grudniowym autem nie zauważyliśmy nawet mijanych drzew. A tu wystarczy zaledwie lekko zwolnić i nagle widać tyle tętniących życiem szczegółów. I każdy z nich może być ważny.

Życzę wszystkim powolnych i uważnych przygotowań do tegorocznych Świąt.  Uśmiech

 

Tagged , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *